Challenge Key Stage 3 maths pupils to calculate which item is the best value for money, starting a numbers and algebra lesson with this practical classroom resource for secondary students.
Students are shown how to work out which box of teabags is the best value for money, before being challenged to do the same calculation for two jars of peanut butter.